Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
28 stycznia 2019
RKO na medal
Była nieprzytomna, nie oddychała – szybka i fachowa pomoc żołnierza Żandarmerii Wojskowej uratowała jej życie.


Zdarzenie miało miejsce 28 stycznia 2019 roku. St. szer. Paweł Dragunowicz z Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Ustce wracał do domu po zakończeniu służby. Przed wjazdem do Słupska zauważył, że na poboczu leży kobieta, a przy niej stoi mężczyzna. Żandarm wysiadł z samochodu i zapytał, co się stało. Okazało się, że syn wiózł matkę do szpitala. W trakcie podróży kobieta straciła przytomności i przestała oddychać. Mężczyzna wyciągnął matkę z samochodu i próbował ją ratować.

Widząc realne zagrożenie życia kobiety, po upewnieniu się, że służby ratownicze zostały powiadomione, szeregowy niezwłocznie rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Po przyjeździe karetki pogotowia lekarz poprosił żołnierza, by kontynuował reanimację. Resuscytację prowadził również w momencie, gdy ratownicy medyczni podłączali kobietę do aparatury monitorującej. Wkrótce podjęte działania zaczęły przynosić efekty. Czynności życiowe zaczęły powracać, a lekarz uznał, że pacjentka jest na tyle stabilna, że można ją przetransportować do szpitala.

St. szer. Paweł Dragunowicz przyznaje, że nie czuje się bohaterem. Żołnierz podkreśla, że fachowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej nauczył się w wojsku, a służba w Żandarmerii Wojskowej podwójnie zobowiązuje go do pomagania innym.

 

 

Sylwia Guzowska

generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane