Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
04 października 2018
Żandarmeria na ćwiczeniu HEKSOGEN 2018
Żandarmeria Wojskowa uczestniczyła w międzyresortowym ćwiczeniu pk. HEKSOGEN 2018. Celem ćwiczenia zorganizowanego w dniach 3-4 października na terenie Warszawy przez Centralne Biuro Śledcze Policji było doskonalenie procedur współdziałania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ratownictwo w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego.


Współdziałanie w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej związanej z wystąpieniem zagrożenia o charakterze terrorystycznym doskonalili funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Staży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz prokuratorzy z Prokuratury Krajowej. Udział żołnierzy Żandarmerii Wojskowej w ćwiczeniu koordynował Zarząd Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Scenariusz ćwiczenia, uwzględniający ostatnie zdarzenia terrorystyczne w zachodniej Europie, umożliwił sprawdzenie procedur i zdolności reagowania oraz zgrywanie obsad poszczególnych zespołów. Po zainscenizowanym ataku terrorystycznym i „zneutralizowaniu” agresorów ratownicy medyczni udzielali pomocy rannym. Wstrzymano ruch drogowy, zabezpieczono miejsce zdarzenia, ślady i przeprowadzono oględziny, jednocześnie ustalając okoliczności ataku i ewentualnych wspólników terrorystów.

Do udziału w ćwiczeniu Żandarmeria Wojskowa wydzieliła zespół dochodzeniowy, zespół techników kryminalistyki, zespół rozpoznania pirotechnicznego oraz zespół mobilnego punktu kontroli bezpieczeństwa. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej podczas realizacji powierzonych im zadań wykorzystywali ambulanse kryminalistyczne oraz pojazdy służbowe do rozpoznania pirotechnicznego oraz mobilnej kontroli bezpieczeństwa. Nieoceniony na miejscu zdarzenia okazał się skaner 3D. Ponadto żandarmi zabezpieczali prewencyjnie miejsce ćwiczenia.

Podczas HEKSOGENU 2018 siły i środki Żandarmerii Wojskowej wydzielone do udziału w ćwiczeniu zgodnie z procedurami wymieniały informacje i współdziałały z innymi podmiotami oraz sprawnie reagowały na dynamicznie rozwijające się zdarzenie o charakterze terrorystycznym. Żandarmeria Wojskowa, modelowo realizując powierzone jej w trakcie HEKSOGENU 2018 zadania, potwierdziła, że jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska

 

Dołączona galeria zdjęć: Żandarmeria na ćwiczeniu HEKSOGEN 2018
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane