Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 marca 2019
20 lat Polski w NATO
Z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do NATO w 20 miastach odbyły się pikniki wojskowe. Główne uroczystości z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka miały miejsce 9 marca w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.


Uroczystą zbiórkę z udziałem kierownictwa MON i najważniejszych dowódców Sił Zbrojnych RP, wśród których obecny był komendant główny ŻW gen. bryg. Tomasz Połuch, rozpoczęło podniesienie flag RP i NATO oraz odegranie hymnów Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podczas okolicznościowego wystąpienia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie i codzienną służbę. Szef resortu obrony przypomniał, że przez 20 lat Wojsko Polskie było aktywne w tworzeniu struktur bezpieczeństwa NATO i uczestniczyło w wielu misjach wojskowych. – Dziś to Wy, żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO, to Wam zawdzięczamy bezpieczeństwo. (…) To 20 dobrych lat, to 20 lat, w których Polska się rozwijała, w których rozwijało się też Wojsko Polskie. Bardzo dziękuję Wam, że mogę razem z Wami świętować 20-lecie przystąpienia Polski do NATO. Jestem dumny, że nadzoruję tak wspaniałą formację –  powiedział minister.

Oficjalnym obchodom 20-lecia wstąpienia Polski do NATO towarzyszyły pikniki wojskowe. W 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego stoiska wystawione przez jednostki wojskowe, uczelnie i instytucje odwiedzali nie tylko mieszkańcy Mińska Mazowieckiego i okolic. Żołnierski sprzęt i wyposażenie obejrzał również szef resortu Mariusz Błaszczak.

Wśród licznych stoisk wielkością, ilością i różnorodnością sprzętu wyróżniała się wystawa przygotowana przez Żandarmerię Wojskową. Żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie wystawili między innymi pojazdy opancerzone SandCat z platformą i wieżyczką przystosowane do prowadzenia działań antyterrorystycznych, quada Polaris, który jest przeznaczony do wykorzystania bojowego w czasie prowadzenia dalekiego rozpoznania i działań szturmowych oraz Mobilny Punkt Kontroli Bezpieczeństwa na podwoziu Mercedesa Sprintera 318 – wyposażony w aparat do prześwietlania bagażu i bramkę do detekcji przedmiotów metalowych, przyrządy noktowizyjne, termowizyjne i laserowe.

Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej przygotował stoisko profilaktyczno-edukacyjne, gdzie uczestnicy pikniku mogli zobaczyć symulator zderzeń, symulator jazdy 3D i symulator dachowania. Wszyscy zainteresowani mogli przy użyciu wymienionych trenażerów przekonać się, że zgodna z przepisami i dostosowana do warunków atmosferycznych jazda oraz zapinanie pasów bezpieczeństwa są kluczowymi elementami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mazowieccy żandarmi zaprezentowali również pojazdy interwencyjne, które są widoczne każdego dnia na ulicach Warszawy, a w szczególności podczas uroczystości państwowych i patriotycznych, za bezpieczny przebieg których odpowiadają stołeczni żandarmi.

Pojazdy, sprzęt i wyposażenie zaprezentowali również żołnierze mińskich jednostek Żandarmerii Wojskowej. Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej wystawiło między innymi ambulans kryminalistyczny, na którym szkolą się i z którego korzystają żandarmscy technicy kryminalistyki. Z kolei Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim przygotował dla zwiedzających wyposażenie indywidualne żołnierza – od zestawów taktycznych po broń, która cieszyła się szczególnym zainteresowaniem pasjonatów militariów. Żandarmi byli również bardzo często pytani o zasady naboru do formacji, szczególnie dużą grupę potencjalnych kandydatów stanowili podchorążowie WAT.

Mocnym akcentem plenerowej imprezy był dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i uczestnicy pikniku z uznaniem obejrzeli brawurowy pościg i zatrzymanie napastnika, który zaatakował ochranianego przez żandarmów VIP-a.

Przebieg przedsięwzięcia pn. „20 lat Polski w NATO” miał bezpieczny i planowy przebieg między innymi dzięki zaangażowaniu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, którzy czuwali nie tylko nad bezpieczeństwem uczestników pikniku, ale również nad bezkolizyjnym przemieszczaniem się pojazdów cywilnych i wojskowych.

Następnego dnia w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej odbyło się spotkanie premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz ministrów obrony tych krajów z okazji 20 lat członkostwa państw Grupy Wyszehradzkiej w NATO. W przedsięwzięciu uczestniczył również komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch.

– Nie ma drugiej takiej siły w globalnej architekturze bezpieczeństwa jak Sojusz Północnoatlantycki, a wszyscy członkowie NATO mają poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo całej euroatlantyckiej Wspólnoty – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że poprzez zwiększone zaangażowanie w rozbudowę i modernizację własnych zdolności obronnych w ciągu minionych 20 lat państwa NATO udowodniły, że są wartościowymi członkami Sojuszu. Na zakończenie uroczystości premierzy i ministrowie obrony obejrzeli prezentację wyszkolenia żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Tekst: Sylwia Guzowska, foto: Sylwia Guzowska, st. sierż. Paweł Gołębiowski

Dołączona galeria zdjęć: 20 lat Polski w NATO
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane