Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
18 maja 2018
Święto Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie
Ich dewizą jest zawołanie „Naszą siła jest jedność” – 18 maja Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie obchodził swoje święto.


 

 

 

W świecie warszawskich specżandarmów uczestniczyli komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch, byli komendanci Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie i komendanci jednostek terenowych Żandarmerii Wojskowej. Obecni byli również dowódcy, szefowie i przedstawiciele służb, instytucji i jednostek, z którymi Oddział współpracuje na co dzień podczas realizacji zadań służbowych. W uroczystej zbiórce uczestniczyli ponadto przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa i zaprzyjaźnionych szkół oraz pani Hanna Rybicka, córka ostatniego dowódcy Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej, którego dziedzictwo tradycji przejął Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Po powitaniu gości komendant OSŻW w Warszawie płk Sławomir Tęcza przybliżył gościom zadania, jakie realizują jego podwładni, oraz podziękował za wzorowo przebiegającą współpracę. Pułkownik przeprosił wszystkich, że w święcie uczestniczą wyłącznie żołnierze, którzy zostaną odznaczeni lub wyróżnieni, tłumacząc, że zostało to podyktowane realizacją bieżących zadań służbowych.

Z okazji święta żołnierzom i pracownikom wojska Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie oraz ich rodzinom życzenia złożył komendant główny ŻW gen. bryg. Tomasz Połuch.

 – W dniu Waszego święta – choć może to być trudne – dziękuję i gratuluję jednocześnie wszystkim żołnierzom, jak i każdemu z osobna. Dziękuję komendantowi Oddziału płk. Sławomirowi Tęczy. Dziękuję żołnierzom Sztabu i pionu szkolenia. Szanowni Państwo – spoczywa na Was duża odpowiedzialność, dlatego kieruję do Was szczególne słowa uznania. Dziękuję również całemu Wydziałowi Ochrony i Wydziałowi Działań Specjalnych – nie bez powodu jesteście piękną wizytówką Oddziału – gratuluję wysokiego poziomu wyszkolenia i wzorowej realizacji zadań. Pamiętam też o cichej w cudzysłowie, ale jakże ważnej pracy żołnierzy z sekcji personalno-organizacyjnej, sekcji wewnętrznej i ochrony informacji niejawnych oraz sekcji wychowawczej. W swoich podziękowaniach muszę zaakcentować również duży wkład w funkcjonowanie Oddziału pracowników wojska. Szanowni Państwo, dziękuję, że jesteście z nami i na co dzień wspieracie nas w ciężkiej służbie – powiedział gen. bryg. Tomasz Połuch, akcentując, że czuje satysfakcję z faktu, że warszawscy specżandarmi profesjonalnie i ze 100-procentowym zaangażowaniem realizują swoje zadania i wciąż idą naprzód.

Podczas uroczystej zbiórki wyróżniający się w służbie żołnierze zostali uhonorowani medalami państwowymi  i resortowymi. Za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby w Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch przyznał żołnierzom świętującej jednostki Odznaki Honorowe Żandarmerii Wojkowej. Z kolei płk Sławomir Tęcza przyznał Odznaki Pamiątkowe Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, które wręczył pierwszy komendant Oddziału płk Włodzimierz Baranowski.

*****

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie został sformowany w 2 lutego 2004 roku. Oddział jest specjalistyczną jednostką Żandarmerii Wojskowej podporządkowaną Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej. Do jego głównych zadań należy wykonywanie czynności ochronnych wobec kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i wojskowych delegacji zagranicznych, a także przeciwdziałanie oraz fizyczne zwalczanie aktów terrorystycznych w środowisku lądowym, wodnym oraz z powietrza na terenach i obiektach wojskowych.

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie kultywuje dziedzictwo tradycji Oddziału Dyspozycyjnego Kolegium „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej.

 

Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska

 

 

 

Dołączona galeria zdjęć: Święto Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane