Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
03 maja 2018
Majówka na służbie
Z okazji Dnia Flagi RP i Święta Narodowego 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się uroczystości państwowe, w zabezpieczaniu których uczestniczyli żołnierze Żandarmerii Wojskowej.


2 i 3 maja Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej realizował czynności prewencyjne, a Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie dbał o bezpieczeństwo osób, wobec których jest właściwy.

W majowych świętach uczestniczyli Prezydent RP Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dowódcy Wojska Polskiego i służb mundurowych, duchowieństwo, kombatanci, liczne delegacje oraz mieszkańcy stolicy. Komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej reprezentował zastępca gen. bryg. Robert Jędrychowski.

Tegoroczne obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Centralne obchody odbyły się w samo południe na Placu Zamkowym. Podczas uroczystości odczytany został tekst preambuły Konstytucji 3 Maja, po czym pluton salutowy oddał 21 salw armatnich.

O Konstytucji 3 Maja i jej wpływie na historię naszego państwa w swoim wystąpieniu  mówił Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda. – Konstytucja 3 Maja nie uratowała Polski przed rozbiorami, stała się jednak wielkim kamieniem węgielnym wolności i nowoczesnej państwowości Rzeczypospolitej. (…) Niech ten rok stulecia odzyskania niepodległości będzie także dla nas, dzisiejszych Polaków i dla następnego pokolenia, rokiem konstytucyjnego przełomu. Niech żyje Polska, niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Rzeczpospolita – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej WP i pocztów sztandarowych rodzajów Sił Zbrojnych, wśród których maszerował poczet Żandarmerii Wojskowej.

Tradycyjnie po uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką i zaproszonymi gośćmi przeszli Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego. Za ich bezpieczne przemieszczanie się odpowiedzialni byli między innymi żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Poprzedniego dnia żandarmi zabezpieczali pod względem prewencyjnym przebieg obchodów Dnia Flagi RP. Uroczystości z udziałem Prezydenta RP i Pierwszej Damy odbyły się na Placu Zamkowym, gdzie dokładnie o godzinie 11:15 przy dźwiękach hymnu Rzeczypospolitej Polskiej żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego podnieśli flagę państwową na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, po której Para Prezydencka rozdawała warszawiakom i turystom biało-czerwone flagi.

Następnie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski  i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych. Podziękował odznaczonym oraz organizacjom, które za prowadzaną od lat działalność „dla bliźnich i dla rodaków”, otrzymały Flagi RP.

Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, podwładnym, kolegom, koleżankom będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej Polskiej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza granicami – powiedział prezydent.

Z okazji majowych świąt zorganizowano szereg przedsięwzięć – koncertów, wystaw, biegów i pikników. Imprezy towarzyszące obchodom Dnia Flagi RP i Święta Narodowego 3 Maja nie tylko służyły edukacji patriotycznej społeczeństwa, były również świetną okazją do wypoczynku i spędzenia wolnego czasu z bliskimi.

Tak szeroko zorganizowane obchody były dla Żandarmerii Wojskowej okresem wytężonej pracy. Żandarmi pojawiali się w miejscach, gdzie organizowane były uroczystości i przedsięwzięcia o charakterze państwowym i patriotycznym, by wspólnie z funkcjonariuszami innych służb czuwać nad bezpieczeństwem ich uczestników.

Tekst: Sylwia Guzowska, fot.: Sylwia Guzowska, st. szer. Wojciech Król (CO MON), Grzegorz Jakubicki (KPRP)

Dołączona galeria zdjęć: Majówka na służbie
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
Jednostki Podporządkowane