Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
21 maja 2019
Dzieci z wizytą u żandarmów
W ramach Dnia Otwartych Koszar warszawski kompleks Żandarmerii Wojskowej 21 maja odwiedziło blisko 250 dzieci.


Dzień Otwartych Koszar dla szkół podstawowych, licealnych i domów dziecka zorganizował Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej. W przedsięwzięcie zaangażowani byli również żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Oddziału Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej, Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, 1. Brygady Pancernej w Wesołej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz strażacy.

Przybyłych do żandarmskiego kompleksu uczniów i ich opiekunów przywitał komendant MOŻW płk Hubert Iwoła. – Przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji. Będziecie mogli zobaczyć, jakich narządzi używają żandarmi w codziennej służbie. Wiem, że uwielbiacie zwierzęta, więc przygotowaliśmy dla Was pokazy wyszkolenia koni ze szwadronu kawalerii i żandarmskich psów. Nie będę wymieniał wszystkich niespodzianek, ale zapewniam, że przed Wami wiele godzin świetnej zabawy i nauki, po której zapraszam na żołnierski poczęstunek – powiedział płk Hubert Iwoła.

Na plenerowej imprezie obecny był komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch, który rozmawiał z opiekunami dzieci na temat współpracy Żandarmerii Wojskowej z placówkami edukacyjnymi i pozytywnym wpływie przedsięwzięć wojskowych na wychowanie młodego pokolenia.

Jako pierwszy podczas Dnia Otwartych Koszar zaprezentował się Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego. Po ułańskich pokazach, które zebrały gromkie brawa, na uczniów czekał kosz marchewek przeznaczony na poczęstunek dla koni. Tak bliski kontakt ze zwierzętami sprawił dzieciom ogromną radość. Po ułańskim pokazie poszczególne grupy rozpoczęły zwiedzanie kolejnych stoisk, a było ich bardzo dużo.

Wojskowa Akademia Techniczna zaprezentowała kołowy transporter opancerzony Rosomak, 1. Brygada Pancerna w Wesołej – czołg Leopard, Państwowa Straż Pożarna – wóz gaśniczy. Ratownicy medyczni z Oddziału Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej uczyli dzieci resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Żandarmi z MOŻW zaprezentowali trenażery używane w działalności profilaktycznej, czyli symulatory dachowania, zderzeń i jazdy 3D oraz tor przeszkód z trolejami. Żołnierze z warszawskiego OS-u udostępnili strzelnicę kontenerową, wystawili pojazdy SILO i Mobilny Punkt Kontroli Bezpieczeństwa, quada Polarisa oraz sprzęt wykorzystywany przez pirotechników i operatorów.

Ostatnim punktem Dnia Otwartych Koszar był pokaz wyszkolenia psa służbowego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Przewodnik psa opowiedział o pracy z czworonogiem, zwyczajach swojego podopiecznego i szkoleniu. Na potwierdzenie świetnego przygotowania psa do służby w Żandarmerii Wojskowej zademonstrował, jak precyzyjnie i szybko psiak reaguje na jego komendy.

Wizytę zakończyło wręczenie pucharów i dyplomów uczestnikom rozegranego podczas plenerowej imprezy turnieju strzeleckiego.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska

Dołączona galeria zdjęć: Dzieci z wizytą u żandarmów
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane