Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
03 maja 2019
Defilowali w święto narodowe 3 maja
W ramach centralnych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyła się Wielka Defilada „Silni w sojuszach”.


W defiladzie zorganizowanej z okazji 20 lat Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej uczestniczył komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch. W przedsięwzięcie zaangażowani byli żołnierze Żandarmerii Wojskowej, którzy realizowali czynności prewencyjne i ochronne. Żandarmi wystawili również kompanię reprezentacyjną i zaprezentowali pojazdy wykorzystywane w codziennej służbie: motocykle Kawasaki Vulcan, quady Polaris, pojazdy SILO w wersji patrolowej oraz pojazdy interwencyjne Opel Insignia i ISUZU.

Wielką Defiladę „Silni w sojuszach” poprzedziły wystąpienia okolicznościowe Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

– Silne państwo to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne – wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Nie ma żadnych wątpliwości, że fundamentalnym elementem tego bezpieczeństwa jest zarówno sprawna i dobrze wyposażona armia, jak i sprawne i dobrze zabezpieczone służby, które o to bezpieczeństwo dbają – powiedział do uczestników defilady Prezydent RP Andrzej Duda, akcentując, że wielkim zadaniem, jakie trzeba na przestrzeni najbliższych lat zrealizować, jest modernizacja infrastrukturalna polskiej armii

– Święto Narodowe 3 Maja jest w tym roku okazją do uczczenia 20-lecia obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i 15-lecia obecności w Unii Europejskiej. To ważne daty w historii Polski. Przystąpienie zarówno do NATO, jak i do Unii Europejskiej naszego kraju potwierdziło cywilizacyjną i kulturową przynależność Polski do świata Zachodu. Uwolniło potencjał, dzięki któremu dziś możemy powiedzieć, że polskie siły zbrojne są skuteczne, że są sprawnie dowodzone, że konsekwentnie wyposażane są w najnowocześniejszy sprzęt – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W defiladzie „Silni w sojuszach” wzięło udział ponad 2 tysiące żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Więziennej. Obecni byli również przedstawiciele państw sojuszniczych. W defiladzie lądowej przejechało ponad 200 pojazdów, a nad głowami gości przeleciało około 80 statków powietrznych.

Sylwia Guzowska

Dołączona galeria zdjęć: Defilowali w Święto Narodowe 3 Maja
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane