Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
23 lutego 2018
Skuteczna współpraca CBA i ŻW
Żołnierze Żandarmerii Wojskowej uczestniczyli w akcji funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Łodzi, podczas której zatrzymano prezesa i wiceprezesa dużej warszawskiej agencji pracy tymczasowej.


Do tej samej sprawy policjanci z komendy wojewódzkiej zatrzymali członka zarządu spółki zajmującej się pośrednictwem pracy.
Zorganizowana grupa miała na celu popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie towarami i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT, uszczupleniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku a także legalizowaniu tzw. praniu pieniędzy pochodzących z tych przestępstw.

W ramach specjalnie założonej, fikcyjnej działalności spółki – handlu odzieżą i tkaninami, zatrzymani wystawiali faktury VAT, poświadczające nieprawdę, co do rzeczywistej realizacji zafakturowanego kupna towarów i dokumentujące transakcje, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Śledztwo wykazało, że handel ubraniami to tylko przykrywka do przestępczej aktywności. W ten sposób zatrzymani doprowadzili do wyłudzenia zwrotu podatku wielkiej wartości – w latach 2014-2016 było to ponad 30 mln zł na szkodę Skarbu Państwa.

W ramach zorganizowanej grupy przestępczej, poprzez system spółek i przelewów „wyprali” ponad 161 milionów złotych dochodów z przestępstw. Agenci z CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i siedzibę spółki. Cała trójka w prokuraturze w Łodzi usłyszała zarzuty m.in. prania pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia zwrotu podatku VAT wielkiej wartości.


P. Kaczorek, T. Brodowski, CBA/red. ŻW
 
 
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane