Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
15 lutego 2018
Nocne szkolenie antyterrorystyczne
Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie zorganizował i przeprowadził warsztaty taktyczne z wykorzystaniem elementów miejskiej infrastruktury transportu publicznego.


Zajęcia odbyły się z 14 na 15 lutego na jednej ze stacji I linii metra. Były one częścią cyklicznego szkolenia z taktyki i technik kontrterrorystycznych oraz elementem planowanego na II kwartał roku ćwiczenia. Warsztaty składały się z dwóch części. Teoretyczna miała miejsce na terenie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, gdzie w czasie kilkugodzinnych zajęć omawiano podstawowe zadania do planowania tego rodzaju operacji, uzgadniano współpracę i rolę poszczególnych formacji, zasady łączności oraz doprecyzowano procedury. Same zajęcia praktyczne odbyły się w metrze.
Wydział Działań Specjalnych do udziału w szkoleniu zaprosił jednostki zajmujące się m.in. fizycznym zwalczaniem terroryzmu i terroru kryminalnego. W warsztatach oprócz operatorów z warszawskiego oddziału specjalnego uczestniczyli funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Służby Ochrony Państwa.

Podczas warsztatów operatorzy przećwiczyli kilka elementów operacji HRO (Hostage Rescue Operations), której celem jest uwolnienie zakładników oraz zneutralizowanie zagrożenia ich życia. Antyterroryści doskonalili m.in. szturm bezpośredni na wjeżdżający na stację pociąg, uwalnianie zakładników, ewakuację rannych, zatrzymanie terrorystów.

– Operacje HRO należą do jednych z najtrudniejszych zadań specjalnych, gdyż są obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Wymagają one właściwego wyszkolenia, użycia specjalnych technik oraz taktyki działania. Dlatego tak ważny jest regularny trening zgrywający oraz znajomość infrastruktury obiektu i jego newralgicznych punktów – powiedział szef Wydziału Działań Specjalnych.

W trakcie nocnej akcji swoje umiejętności doskonalili również paramedycy z sekcji bojowych. Ratownicy dokonywali segregacji rannych w zależności od stopnia obrażeń (metoda Triage), a następnie udzielali im pierwszej pomocy, łącznie z dożylnym podaniem płynów.


Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska
Dołączona galeria zdjęć: Nocne szkolenie antyterrorystyczne
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane