Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
04 listopada 2018
Spotkanie z szefem Sztabu Generalnego WP
Szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z żołnierzami ŻW podczas ćwiczenia Trident Juncture 18.


Żołnierze ŻW uczestniczą w jednych z największych manewrów NATO pk. Trident Juncture 18, które odbywają się na terenie Norwegii, na wodach Morza Norweskiego i Bałtyku. Celem jest sprawdzenie gotowości wojsk Sojuszu na wypadek ataku na jeden  z krajów członkowskich.

30 października w DV-Day, czyli Dniu Dostojnych Gości ćwiczenia na zaproszenie naczelnego dowódcy NATO ds. transformacji generała Denisa Merciera uczestniczył szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund T. Andrzejczak, który rozmawiał z najważniejszymi dowódcami NATO na temat bezpieczeństwa międzynarodowego. Szef Sztabu Generalnego obserwował operację związaną z szybkim przerzuceniem ludzi i sprzętu m.in. za pomocą śmigłowców i samolotów hybrydowych V-22 Osprey. Generał Andrzejczak spotkał się także z polskimi żołnierzami, którzy biorą udział w ćwiczeniu, w tym z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej.

W manewrach Trident Juncture 18 uczestniczy  ok. 50 tys. żołnierzy z 29 krajów członkowskich Sojuszu oraz Szwecji i Norwegii, 65 okrętów, 250 samolotów i śmigłowców oraz ok. 10 tys. pojazdów. Wojsko Polskie reprezentuje fregata ORP Generał Pułaski oraz ponad 450 żołnierzy, m.in. z  Żandarmerii Wojskowej,  21. Brygady Strzelców Podhalańskich,  1. Brygady Logistycznej i 10. Brygady Logistycznej.

Tekst: Natalia Trzeciak, fot.: Jacek Komorowski

Dołączona galeria zdjęć: Spotkanie z szefem Sztabu Generalnego WP
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane