Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
13 kwietnia 2018
W 78. rocznicę zbrodni katyńskiej żołnierze ŻW oddali hołd ofiarom
13 kwietnia w Muzeum Katyńskim w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę mordu dokonanego wiosną 1940 r. w Związku Sowieckim przez NKWD na blisko 22 tys. polskich obywateli – jeńcach wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więźniach aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.


Podczas uroczystych obchodów hołd zamordowanym oddali minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz dowódcy Sił Zbrojnych RP. Żandarmerię Wojskową reprezentował komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch.

W swoim wystąpieniu minister obrony narodowej podkreślił: - Zbrodnia katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart naszej historii. Była to haniebna próba zniszczenia polskiej tożsamości przez unicestwienie tego, co dla Polski było najcenniejsze: wykształconych i oddanych Ojczyźnie obywateli. Decyzja sowieckich zbrodniarzy o zamordowaniu Polaków w Katyniu miała pozbawić nasz kraj elity narodu, w tym elity polskiego wojska.

Minister Błaszczak zapewnił również, że pamięć o ofiarach będzie trwała na wieki: - Pamiętamy i będziemy pamiętać o daninie krwi naszych Rodaków, którzy za polskość i wierność Ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę. Wywiązujemy się konsekwentnie z zadania, aby kłamstwo katyńskie nie zostało zastąpione niewiedzą na temat zbrodni ludobójczej popełnionej przez Sowietów.

Po okolicznościowych wystąpieniach minister w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej złożył wieniec i zapalił znicze w Epitafium Katyńskim. W intencji pomordowanych została odprawiona msza święta na placu apelowym Muzeum Katyńskiego, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej żołnierze Żandarmerii Wojskowej szczególnie pamiętali o żandarmach zamordowanych w Katyniu i Miednoje. W 1939 roku w Polsce służyło 153 oficerów żandarmerii. Pięćdziesięciu z nich zginęło w sowieckich obozach zagłady. Wśród ofiar z Katynia i Miednoje znalazło się łącznie 102 żandarmów, w tym prawie cała kadra Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu wraz z jego ówczesnym komendantem ppłk. Stanisławem Sitkiem. Kierownicza kadra Komendy Głównej ŻW oraz komendanci warszawskich jednostek Żandarmerii Wojskowej oddali Im cześć, zapalając znicz przed pomnikiem „W Hołdzie Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”.

Wykaz żandarmów zamordowanych na Wschodzie

 

Tekst: Natalia Trzeciak, zdjęcia: Sylwia Guzowska

Dołączona galeria zdjęć: W 78. rocznicę zbrodni katyńskiej żołnierze ŻW oddali hołd ofiarom
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane