Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
11 czerwca 2018
Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką
Kilkanaście dni przed wakacjami Para Prezydencka spotkała się z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych, by przypomnieć, jak bezpiecznie spędzić czas letniego wypoczynku.


11 czerwca w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbył się piknik pn. „Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką”. W tym roku tematem przewodnim spotkania z dziećmi była umiejętność odpowiedzialnego i prawidłowego korzystania z numerów alarmowych, zwłaszcza z numeru 112.

W czasie pikniku Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Adrianowi Grodzkiemu „Medal za Ofiarność i Odwagę”. Uczeń Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Sycewicach w marcu 2017 roku uratował życie swojemu rówieśnikowi, pod którym załamał się lód. Para Prezydencka gratulowała młodemu bohaterowi odwagi i wiedzy, które umożliwiły mu wyciągnięcie kolegi z lodowatej wody oraz życzyła wszystkim dzieciom, by zbliżające się wakacje były przede wszystkim bezpieczne.

Gromko oklaskiwaną atrakcją pikniku był koordynowany przez szefa Wydziału Profilaktyki Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej ppłk. Romana Wykurza specjalny pokaz wyszkolenia psów służbowych. Przewodnicy czworonogów wykorzystywanych w służbach mundurowych, ratowniczych i Żandarmerii Wojskowej do poszukiwania ludzi oraz wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych zaprezentowali pokaz posłuszeństwa i udowodnili, że psie nosy są niezawodne.

W trakcie pikniku swoją wiedzą z najmłodszymi dzielili się funkcjonariusze służb mundurowych, żołnierze i ratownicy medyczni. Ciekawą i pouczającą ofertę edukacyjną przygotowała również Żandarmeria Wojskowa. Żołnierze Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej udostępnili dzieciom symulator jazdy 3D, przygotowali stanowisko daktyloskopijne oraz zaprezentowali używany w codziennej służbie motocykl interwencyjny  Kawasaki VN 900 Classic. Na stoisku Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mali goście mogli wsiąść za kierownicę quada Polaris, poznać  zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz sprawdzić się w roli ratownika medycznego.

Atrakcje przygotowane przez żandarmów sprawiły, że dzieci niechętnie opuszczały ich stoisko. Warto podkreślić, że każde dziecko otrzymywało od żołnierzy ŻW gadżety zwiększające bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. – Elementy odblaskowe, zwłaszcza po zmroku, sprawiają, że stajemy się widoczni. Widoczność na drodze zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dlatego zachęcamy dzieci do używania odblaskowych kamizelek, opasek, breloczków – powiedział ppłk. Roman Wykurz.

„Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” to inicjatywa Biura Bezpieczeństwa Narodowego skierowana do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. W tegorocznej edycji wzięło udział około 420 dzieci z warszawskich i podwarszawskich szkół i przedszkoli.

 

Sylwia Guzowska

 

Dołączona galeria zdjęć: Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
Jednostki Podporządkowane