Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
03 czerwca 2019
Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką i Żandarmerią
Blisko 500 dzieci uczestniczyło w corocznej akcji Biura Bezpieczeństwa Narodowego pn. „Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką”. Jak bezpiecznie spędzić letni wypoczynek, młodych uczestników pikniku uczyli również żołnierze Żandarmerii Wojskowej.


3 czerwca na dziedzińcu Belwederu Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się z dziećmi, by wspólnie ze służbami mundurowymi i ratunkowymi uczyć najmłodszych, jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Andrzej Duda wyróżnił przy tej okazji małych bohaterów, którzy z niebywałą odwagą ratowali ludzkie życie. Medalem za Ofiarność i Odwagę uhonorowani zostali: sześcioletni Maciej Gacek, który uchronił trzylatka przed upadkiem z pierwszego piętra, ośmioletni Michał Krupa, który naraził własne życie, by ratować ciężarną siostrę przed napadem nożownika, dziewięcioletnia Julia Pawlak, która osłoniła własnym ciałem młodszego brata, chroniąc go przed pogryzieniem przez psy oraz dwunastoletni Dawid Wroniszewski, który pomógł wydostać się siostrze, mamie i cioci z ogarniętego płomieniami budynku.

Te odznaczenia zazwyczaj odbierają dorośli: policjanci, strażacy, żołnierze. Dzisiaj dostają je Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że umieli zachować się w sposób wyjątkowy i uratować innych – akcentował Prezydent.

Do udziału w akcji „Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką” zaproszeni zostali przedstawiciele formacji, służb ratowniczych i mundurowych, którzy w codziennej pracy i służbie dbają o bezpieczeństwo obywateli. W okresie poprzedzającym letni wypoczynek dzięki zaproszeniu BBN-u mieli możliwość zwrócić uwagę dzieci i ich opiekunów na czyhające podczas wakacji zagrożenia i nauczyć je prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

To bez znaczenia, czy wypoczywamy nad morzem, w górach, na kolonii, w domu, na wsi czy w mieście. Wypadki zdarzają się wszędzie. My, korzystając ze swojej wiedzy, doświadczenia i symulatorów, staramy się pokazać, jakie zachowania mogą zminimalizować wystąpienie potencjalnego zagrożenia lub pomóc, gdy takowe nastąpi – powiedział ppłk Arkadiusz Gajewski, szef Wydziału Profilaktyki KGŻW.

Żołnierze z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej i Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, prezentując swój sprzęt, uczyli przez zabawę, jak należy postępować w przypadku ataku psa, jakich zasad przestrzegać, by być bezpiecznym użytkownikiem dróg, czym grozi zażywanie niedozwolonych substancji i ostrzegali przed ryzykownymi zachowaniami. Żandarmi rozdawali również materiały profilaktyczne i gadżety odblaskowe.

Podczas imprezy plenerowej dzieci z zainteresowaniem obejrzały żandarmskie pojazdy i sprzęt specjalistyczny. Na stoisku Żandarmerii Wojskowej poznały tajniki pracy technika kryminalistyki, podziwiały precyzję operatorów obsługujących roboty pirotechniczne, gromko oklaskiwały wysoki poziom wyszkolenia psa służbowego oraz ustawiały się w wielometrowej kolejce do symulatora jazdy 3D. Oblegane były również motocykle używane przez inspektorów ruchu drogowego MOŻW i quad Polaris niezbędny w pracy żołnierzy OSŻW w Warszawie.

Ekspozycję Żandarmerii Wojskowej odwiedził Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą. Prezydent i Jego Małżonka byli pod wrażeniem pracy profilaktycznej, którą realizują żołnierze formacji. Z zainteresowaniem obejrzeli również prezentowane wyposażenie. Serce Pierwszej Damy skradł pies służbowy, natomiast szczególną uwagę Pana Prezydenta zwrócił quad Polaris. Korzystając z okazji, szef Wydziału Profilaktyki ppłk Arkadiusz Gajewski, wręczył Parze Prezydenckiej pamiątkowy ryngraf i Żantusia, maskotkę Żandarmerii Wojskowej.

Żandarmeria Wojskowa jest super. Będziecie za rok? Bo my na pewno tu przyjedziemy – żegnały się z żołnierzami dzieci. Żandarmi odpowiadali uczniom uśmiechem i życzyli im przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Guzowska

Dołączona galeria zdjęć: Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką i Żandarmerią
generuj pdf
Kontakt

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej
Jana Ostroroga 35
01-163 Warszawa
tel. 261857300
fax. 261857325
kgzw.sekretariat@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane